Güncel Duyurular:
Anaokulumuzda yeni dönem kayıtlarımız başlamıştır...

0312 244 0 222

Hemen Arayın...

ORGANİK ÇOCUKLAR ANAOKULUNDA ORGANİK BESLEME

  • Tüm Yemeklerimiz Zeytinyağıyla yapılmaktadır.
  • Çocuklarımızı  çiftliklerden alınmış gezen tavuk yumurtası ve bıldırcın yumurtalarıyla besliyoruz.
  • Bakliyatlarımız Yozgat yöresinden özel olarak getirtilen ürünlerdir.
  • Organik Çocuklar Kreş ve Gündüz Bakımevinde Meyve sularımızı  meyvelerden kaynatarak kendimiz hazırlamaktayız.
  • Çocuklarımıza sunduğumuz tüm reçelleri özenle kendi mutfağımızda hazırlamaktayız.

Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden beklenen uygarlık seviyesine ulaşabilmesi ancak bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin varlığına bağlıdır. Ülkemiz nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan çocuk ve gençlerin yeterli ve dengeli beslenmiş olmaları, onların gelecekte sağlıklı ve üretken bireyler olması için ön koşuldur. Çocuğun kişiliği özellikle okul öncesi dönemde şekillenmekte, yetişkinlik çağındaki davranışları üzerinde etkili olacak alışkanlıkların edinilmesi bu yıllara dayanmaktadır. Okul öncesi çocuklarda hızlı büyüme ve gelişme nedeniyle pek çok besin öğesine olan gereksinim yaşamının diğer dönemlerine oranla daha fazladır.  Ancak günümüzde, hormonlar, genetiği değiştirilmiş gıdalar, tarım ilaçları, antibiyotiller, katkı maddeli hazır gıdalar nedeniyle özellikle çocuklarımızın gelişimsel açıdan ihtiyaç duydukları besin öğelerine yeterince ulaşamadıklarına dair yaygın bir kanı söz konusudur. Oysa Vücüdumuz milyonlarca yıldır doğal yollarla elde edilen gıdaların

sağladığı vitamin mineral ve diğer bileşiklerle oluşmuş bir işleyiş dengesine sahiptir. Dolayısı ile vücudumuzun kimyasal içeren besinlere değil, en doğal haliyle yetişen besinlere ihtiyacı vardır.   Organik beslenmenin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Biz organik çocuklar anaokulu olarak, çocuklarımızı ve anne babaları günümüzün aşırı yapılandırılmış süslü ve hormonlu pedagojisinin kaygılı ortamından nasıl uzaklaştırmak istiyorsak, aynı zamanda çocuklarımızı aşırı derece de kimyasala bulaşmış gıdalardan da mümkün ölçüde uzak tutmak istiyoruz.  Bu nedenle mutfağımızda tohum üretiminde, ekiminde, yetiştirilmesinde, işlenmesinde ve saklanmasında hiç bir şekilde kimyasal bir işlem görmemiş besin olarak tanımlanan organik besinlere yer vermekteyiz.

ORGANİK BESLENMENİN FAYDALARI

Sağlıklı ve güvenli

Organik gıdalar diğer besinlere göre herhangi zararlı ve kimyasal madde içermez. Bu yüzden daha sağlıklı ve güvenlidir.

Lezzetli

Organik gıdalar, sağlıklı toprakta yetiştirilirler ve çiftliklere doğrudan gelir. İçlerinde hiçbir katkı ve kimyasal madde bulunmadığı için orijinal tatlarını korurlar. Genel olarak üretilen gıdalarla organik gıdaları karşılaştırdığımızda organik gıdaların tadı daha yüksektir.

Besin değeri yüksek

Yapılan araştırmalar sonucunda organik ürünlerin diğer besinlere kıyasla daha fazla mineral ve vitamin içerdiği ortaya çıkmıştır. Organik gıdalar, demir, çinko ve minerali yüksek besinlerdir.

Kilo kontrolü

Organik gıdalar katkısal madde içermedikleri için kilo alımı ve yağ birikiminin de önüne geçer. Özellikle uygulanan diyet listelerine eklendiğinde kilo vermenizi kolaylaştırır.

Çevre dostu

Organik tarım erozyonu kolaylaştıran kimyasal kullanımı reddeder. Diğer bir deyişle, organik çiftçilik erozyon miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda toprak kalitesini de korur. Bu, daha fazla enerji ve su tüketiminin önüne geçer. Böylece su ve toprak kirliliği azalır. Organik tarım havaya zararlı kimyasallar yaymaz ve hava kirliliği azaltır.

Sevgili anne babalar, çocukluk  dönemde yeterli ve dengeli beslenme kadar, iyi geliştirilmiş beslenme alışkanlıkları edinmek de çok önemlidir.  Çocuğun bu yaşlarda kazandığı sağlıklı beslenme alışkanlıkları hayatının sonraki dönemlerini etkileyerek ileride ortaya çıkabilecek beslenme sorunlarını önlemede temel çözüm yolunu oluşturmaktadır. Sağlıklı beslenme; çocuğun bedensel, sosyal ve duygusal gelişimi ve davranışları üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Sağlıkla kalın.

ORGANİK ÇOCUKLAR ANAOKULU

İstatistik Bilgileri;
  • Yazan : admin
  • 2170 Kez Görüntülendi.
  • 0 Yorum
  • 13 Haziran 2016

Yeni Yorumlar Kapalı.

"ORGANİK ÇOCUKLAR ANAOKULUNDA ORGANİK BESLEME" Yazısı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
UA-79845066-1